SepetALIŞVERİŞ SEPETİM
Sepetinizde ürün yok
Telefonla Sipariş 0422 326 11 26
Aloe Vera

ALOE VERA

 


Aloe Vera Nedir?

Aloe vera, sıcak ve kuru iklimlerde yetişen kaktüs benzeri bir bitkidir. Aloe, ilaç yapımında kullanılan iki madde olan jel ve lateksi üretmektedir. Aloe vera jeli, aloe bitki yaprağının iç kısmında bulunan açık, jöle benzeri bir maddedir. Aloe lateksi ise, bitkinin zarının hemen altında yer alan ve sarı renkte olan maddedir.

Bazı aloe vera ürünleri ezilmiş bütün yapraktan yapılmaktadır. Bu nedenle bu ürünler hem jel hem de lateksi bir arada bulundururlar. Aynı zamanda İncil'de de yer alan aloe vera bitkisi, tütsü olarak kullanılan alakasız bir kokuya sahip odunsu bir bitkidir.

Aloe bitkisinin 300'den fazla türü vardır. Ancak Aloe barbadensis (aloe vera); bu türler arasında en iyi bilinen aynı zamanda, sağlık ve güzellik alanında kullanılan türdür. Bu dikenli dolgun aloe vera çiçeği Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nin güney ve batı bölgelerinde kuru, tropikal iklimlerde doğal olarak yetişmektedir. Yüzyıllar önce insanlar, bitkinin sahip olduğu güzel görünümünden daha fazlasını sunabileceğinin farkına varmıştır. Aloe veranın içinde bulunan jel ve özsuyu; cilt sorunlarından sindirim problemlerine kadar birçok alanda kullanılan popüler bir bitkisel çözüm olmuştur. (1)

Aloe Vera Faydaları

Aloe veranın yardım ettiği söylenen tüm sağlık sorunlarını tedavi edebileceğini kanıtlamak için yeterli bilgiler bulunmamaktadır. Bilinen aloe vera bitkisinin faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Sindirim yardımı: Aloe lateks, aloe veraya laksatif özelliklerini veren ve kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilecek bir antrakinon olan aloin içermektedir. (5)

  • Sivilce gibi cilt rahatsızlıkları: Aloe kremleri, cilt üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve kaşıntı ve iltihaplanmayı yatıştırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  • Güneş yanığını hafifletmesi: Bazı insanlar güneş yanığını hafifletmede aloe veranın işe yaradığını belirmektedir. Jelin soğutma etkisini kendiniz de deneyimlemiş olabilirsiniz, ancak cilt iyileşmesini hızlandırabileceği iddiasını destekleyen araştırmalar sınırlıdır. Örneğin yapılan küçük bir çalışma; aloe veranın bir plaseboya kıyasla, güneş yanığının iyileştirilmesi üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığını bulmuştur. (6)

  • Yara: Aloe jeli yaralarda yanık etkisinin kesilmesine yardımcı olabilir. Açık yaraya sürülmemelidir.

  • Mide ekşimesi: Araştırmacılar aloe vera'nın mide ekşimesi ve kusma dahil gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) birkaç semptomunu azaltılmasına yardımcı olabileceğini gözlemlemiştir.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et