SepetALIŞVERİŞ SEPETİM
Sepetinizde ürün yok
Telefonla Sipariş 0422 326 11 26
Arı Sütü

Arı Sütü

 


Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, işçi bal arılarının ürettiği süte benzer bir salgıdır. İçeriği coğrafya ve iklime bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu ürün kraliçe arının gelişimi ve beslenmesi için kullanılması dolayısıyla İngilizce’de “royal jelly” (kraliyet jölesi) adını almaktadır. Arı sütü polen ile sıkça birbirine karıştırılır ama bu iki ürün birbirinden tamamen farklıdır. Arı sütü, bal, polen, balmumu özellikle bal arılarından elde edilen ürünler olsa da birbirlerinden neredeyse her bakımdan ayrılırlar.

Arı sütü, larvaların beslenmesinde ve yetişkin kraliçeler için kullanılan bir bal arısı salgısıdır. İşçi arıların salgı bezlerinden salgılanır, cinsiyete veya sosyal sınıfına bakılmaksızın koloni içindeki bütün larvalar bu salgı ile beslenir.

İşçi arılar, yeni bir kraliçe yetiştirmeye karar verdiğinde (bu genellikle eski kraliçenin zayıflaması ya da ölmesi nedeniyle olur), birkaç küçük larva seçer ve onları özel olarak inşa edilmiş kraliçe hücrelerinde bol miktarda arı sütü ile besler. Bu beslenme türü, yumurtalara kraliçe olmak için ihtiyaç duydukları gelişmiş yumurtalıklar dahil olmak üzere, kraliçe morfolojisini sağlar.

Arı Sütü Faydaları

Arı sütü su, karbonhidrat, protein, yağ, B vitaminleri ve eser mineraller içerir. Eşsiz proteinleri ve yağ asitleri ile sağlık açısından birçok faydası bulunabilir:

  • Arı sütü, antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahip olabilir.
  • Kolestrol seviyelerini etkileyerek kalp hastalığı riskini azaltabilir.
  • Yara iyileşmesine ve cilt onarımına yardımcı olabilir.
  • Arı sütündeki spesifik proteinler kan basıncının düşmesine katkıda bulunabilir.
  • İnsülin duyarlılığını artırabilir ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir.
  • Antioksidan özellikleri ile sağlıklı beyin fonksiyonunu destekleyebilir.
  • Bazı yaşlanma belirtilerini azaltabilir.
  • Bağışıklık sisteminin korunmasına katkıda bulunabilir.
  • Menopozun bazı belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütü genellikle takviye edici gıda olarak karşımıza çıkar. Her ürünün içeriği farklı olduğu için kullanım şekli birbirinden farklı olabilmektedir. Arı sütü kullanmak istiyorsanız ürün üzerindeki günlük servis miktarına dikkat etmeniz gerekir.

 

Arı Sütü Nasıl Üretilir, Nasıl Saklanır?

Arı sütü, işçi arıların başlarındaki salgı bezlerinden salgılanır.Arı sütü kraliçe larvaları yaklaşık dört günlük iken her bir kraliçe hücresinden toplanır. Bunlar büyük miktarlarda arı sütünün biriktiği tekli hücrelerdir; işçi larvaları arı sütü ile beslendiğinde, doğrudan onları beslediğinden neredeyse üretildiği anda tüketilir.

Arı sütü saklanırken en dikkat çok edilmesi gereken nokta ürün bozulabileceğinden, üreticilerin arı sütünü uygun bir şekilde soğuk depolamaya hızlı bir şekilde eriştirebilmesidir. Arı sütü, polen, propolis gibi ürünler, tüketilene dek doğru koşullarda saklanmalıdır. Bazen bal ya da balmumu arı sütünün korunmasına yardımcı olması amacıyla içeriğe eklenebilmektedir.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et