SepetALIŞVERİŞ SEPETİM
Sepetinizde ürün yok
Telefonla Sipariş 0422 326 11 26
Deve Dikeni

DEVE DİKENİ

 


Deve Dikeni Nedir?

Deve dikeni (milk thistle) birçok türü bulunan Akdeniz ve İskoçya bölgelerinde sık sık rastlanan bir bitkidir. Deve dikeni bitkisi farklı birçok özelliğe sahiptir. Farklı türlerin mor çiçekleri ve beyaz damarlı parlak veya soluk yeşil yaprakları çeşitlilik gösterebilmektedir. Silymarin aktif maddesine sahiptir ve silymarin antioksidan özelliktedir. Deve dikeni bitkisinden deve dikeni ekstraktı ve kapsül ürünleri üretilmektedir. Kemik sağlığı ile ilişkisinden dolayı sporcuların da tercih ettiği ürünler arasındadır.

Deve Dikeni Faydaları Nelerdir?

Deve dikeninin insan vücudunda bilime dayalı faydaları şu şekilde sıralanabilir (1):

  • Karaciğerin korunmasına yardımcı olabilir.
  • Beyin fonksiyonunda yaşa bağlı gerilemenin önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Kemiklerin korunmasına yardımcı olabilir.
  • Anne sütü üretiminin artmasına yardımcı olabilir.
  • Akne tedavisinde yardımcı ürün olabilir.
  • Diyabet hastası kişiler için kan şekeri düzeyinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Geleneksel deve dikeni özütü, deve dikeni tohumu kullanılarak oluşturulur. Diken tohumu suda kaynatılarak veya kavrularak kullanabilmektedir. Deve dikeni yağı ise yine bitkinin başında yer alan tohumların ezilmesiyle çıkarılan bir ürün olarak bilinir.

Deve dikeni bitkisi ilkbaharda genç sürgünler verir. Bu dönemde köküne kadar kesilebilir ve kaynatılıp yağda şişelenebilir. Diğer bir yandan yaprakların iğneli kısımları kesilerek ve kaynatılarak salatalarda kullanılabilir.

Deve dikeni çay formunda da tüketilebilmektedir. Deve dikeni hem otu hem de tohumu kullanılarak demlenen bir çaydır. Deve dikeni sütü ise bitkinin tohumları kırılarak elde edilmektedir.

Deve dikeni gıda takviyesi olarak kullanılabilir Kullanılmadan önce doktora danışılması önerilir. Ürün üzerinde belirtilen dozun üzerne çıkılmaması gerekir.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et