SepetALIŞVERİŞ SEPETİM
Sepetinizde ürün yok
Telefonla Sipariş 0422 326 11 26
Kayısı

KAYISI

 


 

 

 

Kayısı (Prunus armeniaca), 2–10 m yüksekliğinde, dikensi ve tüysüz Prunus cinsinden bir ağaçtır. Kayısı, coğrafi olarak dünyanın çoğu yerine dağılmış olsa da daha çok Akdeniz'e yakın olan ülkelerde Avrupa, Orta Asya, Amerika ve Afrika kıtalarına yayılmış ve burada yetişme alanları bulmuştur.

Yapraklar uzunca ve mızraksı, kenarları dişli, ucu sivri veya küttür. Çiçekler beyaz veya pembe renkli olup, yapraklardan daha önce meydana gelirler. Meyvelerin üzeri tüylü olup, sarımsı-turuncu renkte eriksidir.

 

YAŞ KAYISI

Meyvesi için yaygınca yetiştirilen kayısı, sofralık tüketim ve kurutulma amaçlı olmak üzere iki farklı kullanım alanına sahiptir. Kurutulmuş kayısılar kükürt dioksit ve potasyum sorbat kullanılarak açık turuncu bir şekilde pazarlanmakla birlikte, koyu renkli işleme tabi tutulmamış halleri de mevcuttur.

İlkbaharın geç donlarından etkilendiği için ova ve çukur yerlerden ziyade yamaç ve sırtlar tercih edilmelidir.

Kayısının kendisi gibi çekirdeği de birçok alanda kullanılmaktadır. Çekirdeğinin kabukları akrif karbon üretiminde, metal yüzeyi temizlemede, alternatif enerji kaynağı olarak fırınlarda kullanılmaktadır. İçi ise kuruyemiş sanayisinde veya yağı alınarak kozmetik ürünü olarak kullanılmaktadır.

 

KAYISI ÇEKİRDEĞİ

 

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

  • Vücut fonksiyonlarının düzenli şekilde çalışmasına destek ağlar. Birçok vitamini bünyesinde bulunduran kayısı çekirdeği, tüketiminde önemli yararlar sağlayabiliyor.
  • İçerisindeki vitaminlerin fazlalığı, kayısı çekirdeğinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koyuyor. Düzenli olarak tüketildiği zaman, bağışıklığın dıştan gelen etkilere dirençli kalmasına destek veriyor.
  • Kan basıncının yükselmesine engelleyicidir. Bu özelliği sayesinde, yüksek tansiyonu olan kişilere destek besin olarak ortaya çıkıyor.
  • Kanser hücre oluşumunu engeller. Bazı kanserli hücrelerin yayılmasının önüne geçer.
  • Kayısı çekirdeğinden elde edilen yağlar, cilt sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Doğal nemlendirici olarak kullanılan bu yağ, yaşlanma karşıtı olarak da karşımıza çıkıyor.
  • Sivilcelerin yok olmasına fayda sağlar. Kayısı çekirdeği, sivilce tedavilerinde kullanılır.
  • Kayısı çekirdeğinin önemli özelliklerinden birisi de ağrı kesici özelliğinin bulunmasıdır. Özellikle baş ağrısı, mide ağrısı gibi sorunlarda kayısı çekirdeği tüketilebilir.


Kayısı Çekirdeği Neye İyi Gelir?

Kayısı çekirdeği, birçok konuda faydalar sağlıyor. Vücut açısından kullanımında artıları bulunan bu besin deposu, önemli konularda rahatsızlıkların giderilmesine iyi geliyor.

Kanser Önlüyor

Kayısı çekirdeği doğru tüketildiği zaman, kanseri önleyici etkilere sahiptir. Kanserli hücrelerle mücadelede tüketilebilen kayısı çekirdeği, var olan kanser hücrelerinin yayılımını engeller.

Cilde İyi Geliyor

Cilt sağlığını koruduğu uzmanlar tarafından belirtilen kayısı çekirdeği, doğal bir nemlendiricidir. Kuru cilt tipine sahip kişilerin tercih edebileceği kayısı çekirdeği, sivilce oluşumlarının da önüne geçebiliyor.

Bağışıklık Sistemine İyi Gelir

İnsan vücudu için en başta gelen yerlerden birisi, bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması demek, hastalıkların daha az yaşanmasına yarar. Ortaya çıkan hastalıklar da güçlü bağışıklık sistemi sayesinde def edilebilir. Kayısı çekirdeği, bağışıklık sisteminin güçlü hale gelmesine yardım eder.

 

 

ACI KAYISI ÇEKİRDEĞİ

Acı Kayısı Çekirdeği Nedir?

Acı kayısı çekirdeğinin pek çok yararı bulunmaktadır. Özellikle de acı kayısı çekirdeği doğru tüketildiği takdirde kanserli hücreleri yok etmektedir. Kanseri önleyici bir etkiye sahip olan acı kayısı çekirdeği vitamin ve mineral içermektedir. Kanserli hücre oluşumunun önüne geçen acı kayısı çekirdeği kan basıncının yükselmesine neden olmaktadır. Yüksek tansiyonu olan kişiler düzenli acı kayısı çekirdeği tükettikleri takdirde tansiyon dengesi de sağlanabilir. Acı kayısı çekirdeği genel olarak vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Acı Kayısı Çekirdeği Neye İyi Gelir?

Acı kayısı çekirdeği doğru bir şekilde tüketilmelidir. Doğru miktarlarda tüketilen acı kayısı çekirdeği kanserli hücrelerin oluşumunu da engellemektedir. Bunun yanı sıra acı kayısı çekirdeğinin ağrı kesici bir özelliği de bulunmaktadır. Doğru miktarda tüketilen acı kayısı çekirdeği diyabetli hastalarda kullanıldığı takdirde insülin seviyesini de düzende tutmaktadır. Kanserli hücreleri yok etmeye yarayan acı kayısı çekirdeği cilt sağlığına da iyi gelmektedir. Özellikle de acı kayısı çekirdeği bazı kanserli hücrelerin yayılmasını da önlemektedir.

Acı Kayısı Çekirdeği Faydaları

Acı kayısı çekirdeğinin bilinen en önemli faydası kanserli hücreler ile mücadele etmesidir. Vücuttaki kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyen acı kayısı çekirdeği cilt sağlığına da iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra acı kayısı çekirdeğinden elde edilen yağlar cilt sağlığı için de kullanılmaktadır. Bu yağlar ciltteki yaşlanma etkilerini önleyerek doğal bir nemlendirici görevi görmektedir. Acı kayısı çekirdeğinin ağrı kesici bir özelliği de bulunmaktadır. Buna göre acı kayısı çekirdeği ağrıları da kısa süre içerisinde kesecektir.

Acı Kayısı Çekirdeği Zararları Var mıdır?

Faydaları ile bilinen acı kayısı çekirdeğinin bazı zararları da bulunmaktadır. Buna göre günde 60 taneden fazla acı kayısı çekirdeği tüketmek ciddi zehirlenmelere neden olmaktadır. Bu şekilde acı kayısı çekirdekleri kişiyi koma haline de sokabilir. Bu şekilde fazla acı kayısı çekirdeği tüketmek ölüme dek varabiliyor. Özellikle çocuklarda fazla acı kayısı çekirdeği tüketmek de mide bozulmalarına ve mide rahatsızlıklarına yol açabiliyor.

Whatsapp
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et